13 stycznia 2014

Zielone płuca Rudy Śląskiej: Lasy radoszowskie/ kochłowickie /Pościg za czarną hondą - Kazimierz Szymeczko/

http://www.weltbild.pl/poscig-za-czarna-honda_p1488147.html
Trójka przyjaciół ze szkolnej ławki, przypadkowo trafia na ślad niebezpiecznych przestępców.  I oczywiście rusza za nimi w pościg. Dzięki wrodzonej dyplomacji Mastera – narratora gier fabularnych i szkolnego omnibusa, błyskotliwości informatyka Gogla i uporowi ekolożki Sójki – udaje im się wyjść cało z niejednej opresji. Przestępcy strzeżcie się: zwłaszcza wy, którzy czyhacie na życie bezbronnych długouchych… Ręka, macka,…czy deska sprawiedliwości na pewno was dopadnie!

Trójka bohaterów reprezentuje różne – skrajnie różne - światy i odmienne upodobania. Uzupełniają się jednak i potrafią zjednoczyć w działaniu. Mimo głębokiego osadzenia we technowspółczesności- porozumiewanie się przez komunikatory, przygotowywanie na lekcje prezentacji multimedialnych - nie gardzą rozrywkami na świeżym powietrzu. W-11 nie dorasta im do pięt, a detektywom najwyraźniej brakuje ich szczerej młodzieńczej motywacji, potrzeby naprawiania świata i wiary, że się uda.
 
Bohaterowie wykreowani przez Szymeczko, to mistrzowie ciętej riposty. Dodatkowo komizm sytuacyjny dopełniony wesołymi ilustracjami sprawia, że pod względem humorystycznym książka stoi na wysokim poziomie. To pełna wartkiej akcji, pogodna komedia kryminalno-przygodowa.
 
Jak i w innych powieściach pisarza - język jest lekki, świeży, pozbawiony wulgaryzmów. Jak i język, miękki i pogodny styl, również stanowią atut książki. Jedynym minusem jest ubranie regionalnej historii w monologi bohatera, które formą przypominają wykłady. Na szczęście są one dosyć często przerywane przez ironiczne i żartobliwe wewnętrzne refleksje wygłaszającego. Dzięki temu zabiegowi czytelnik się nie nudzi i nie czuje się przytłoczony nadmiarem informacji.

http://pl.gdefon.com/download/las_szlak_ledzi_kaue_chaszcze_Igy/404948/3888x2592
Również i tym razem nie obyło się bez satyrycznych uwag na temat funkcjonowania oświaty i wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na szczęście pisarz wytyka błędy z gracją, daleki od postawy fanatycznego społecznika.

Autor ma talent do malowania słowem krajobrazów Śląska, które dzięki niemu nabierają nowych barw i odzyskują zapomniany urok. W naszej wyobraźni ożywają miejscowe lasy, kamienice, a nawet ulice, autobusy. Poznajemy także historię Rudy Śląskiej powstałej z połączenia licznych na tym terenie osad oraz dokładne położenie, zarys powstania i tajniki funkcjonowania bunkrów na linii obrony granic. Ciekawe ujęcie historyczne miasta w czytelniku obudzi pasję i zachęci do podążania za nią. Pewnie w wyniku lektury niejedna osoba przedeptała już rudzkie lasy w poszukiwaniu nadszarpniętych przez czas bunkrów.

Informacje zawarte na okładce – ręcznie wykonane mapy ze szczegółowymi legendami – ukazujące miejsca, gdzie przebywali bohaterowie oraz odległości między nimi, są ciekawym dopełnieniem treści.
 
Okładka 5/6
Wydanie 5/6
Czytliwość 4/6
Ogólnie 4/6
 
Autor: Kazimierz Szymeczko
Tytuł: Pościg za czarną hondą
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
Ilustracje: Monika Kanios-Stańczyk
Seria: PLUS MINUS 16
Wydanie: I
Rok wydania: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 165
Cena: 11,40 zł
Fragmenty:
„Ruda Śląska jest miastem od niecałych pięćdziesięciu lat. Poszczególne dzielnice maja nawet siedemsetletnią tradycję, co powoduje, że każda ma własne centrum, a pomiędzy kopalniami, blokowiskami i marketami można nadal spotkać sarnę lub zająca. Zielone płuca czarnego Śląska (…) Osławione lasy radoszowskie lub, jak kto woli, kochłowickie”.
„A pomyśleć, że pokolenie naszych dziadków kąpało się przy Halembskim młynie, łowiło tam rybi i raki. Podobno, jak każda szanująca się śląska rzeka, Kłodnica miała utopca. Wodnik nie był zbyt złośliwy i podobno nawet przyszedł kiedyś do mojej prababci, by pożyczyć taczki potrzebne mu do przeprowadzki. Utopcom się nie odmawia, bo potem można mieć kłopoty przy przechodzeniu przez most, więc dostał „tragacz”,który zwrócił jeszcze tej samej nocy". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...