07 grudnia 2013

Kultura, Cesarz i CesarzowaEtymologia słowa kultura, łac. cultuare – od czasownika colere: pielęgnować,hodować, uprawiać. Cokolwiek dotknięte ręką człowieka, zamienia się w twór usztuczniony. Wszelka ingerencja człowieka w naturę, powoduje, że przestaje ona być naturą, a staje się kulturą. Na szczęście nie wszystkiego możemy dotknąć.

 
Wyraźnie ten podział widoczny jest w symbolice kart tarota: Cesarzowa, czyli Królowa, Bogini Izis, Natura, Pani Wszechmocy; Cesarz, czyli Król, Ozyrys, Pan Prawa, Władca Wszechmocy. Banzhaf dokonał następującego podziału rodziców: niebiańscy (Mag i Papieżyca), ziemscy (Cesarz i Cesarzowa). Ziemscy rodzice, według niego, symbolizują pierwiastek męski i żeński w świecie konkretu. Cesarzową utożsamia z Matką Naturą, która bywa kapryśna – hojna lub okrutna. Ziemska Matka to kobieta o silnym charakterze. Reprezentuje ona konieczność opuszczenia przez nas łona matki i dorośnięcia.
Cesarz symbolizuje osiągnięcia Cywilizacji. Próbuje równoważyć i zapanować nad Cesarzową. Daje poczucie bezpieczeństwa, jest wytrwały i konsekwentnie dąży do celu.

 
W rozumieniu czasu, który ostanio głównie mnie interesuje - ona jest oczywiście cykliczna, on jest linearny.
 
__________________________________________________________________________
 
Cesarzowa, bawi się z Cesarzem.
 
Nawiedził nas nagle, z brutalną siłą, objaw nieposkromionej natury i jakimś cudem - ten Ksawery – Orkan - nie wywiał mi wszystkich myśli z głowy. O dziwo całkiem sporo mi ich tam wpompował. Widać dużo pustego (upupionego kulturą) miejsca znalazł do wypełnienia…

 
Co gdy natura, nigdy niezmieniona przez człowieka dotyka go? Odbiera mu moc czynienia kultury, by mógł ją czynić z nową siłą?
H. Banzhaf, Droga Tarota
 1 komentarz:

  1. ona jest cykliczna, on jest linearny - dokładanie tak jest :D Eh, ten mój kochany Cesarz.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...