13 grudnia 2013

40 opowiadań na pustyni - Bruno FerreroBiorąc do ręki 40 opowiadań na pustyni przygotujcie się na lekturę niekoniecznie do przeczytania na raz. Refleksyjne opowiadania i krótkie sentencje - opatrzone komentarzami, potrzebują bowiem czasu by zakiełkować w nas zrozumieniem.
Zasadniczo „od deski do deski”, linearnie, to nie jest idealny sposób na takie publikacje. Pozycja ma raczej służyć powolnemu odkrywaniu pewnych aspektów naszego istnienia, rozłożonej w czasie zmianie perspektywy. Może również pomóc w spajaniu tożsamości w szerszym kontekście.

Każdemu z nas zależnie od sytuacji życiowej, w której się obecnie znajduje i czego akurat potrzebuje, spodoba się coś innego. Mnie osobiście urzekła i rozbawiła historia z krawatem na pustyni, a poruszył – ślepiec z lampą.

Po odcięciu z interpretacji dominującego wydźwięku religijnego, o dziwo teksty stają się uniwersalne. Stanowią, więc w sam raz narzędzia dla trenerów wszelkiej maści. Stosowane jako poparcie, urozmaicenie, chwila oddechu itp. – na pewno nie zaszkodzą. Sprawdziłam.

Rok wydania tłumaczy jakość zamieszczonych w książeczce zdjęć. Nie należy zwracać na nie uwagi - tutaj najważniejsza jest treść, a nie strona wizualna. O ile skromniejsza jest ta książeczka, w porównaniu z publikacją Pawlikowskiej, a o ile wieloraksza... Dlatego nie poddaję wydania i okładki ocenie - tutaj nie ma przerostu formy nad treścią. Tytuł, zwłaszcza ze względu na osadzenie w konkretnej religii – bardzo sugestywny i tłumaczenia nie wymaga.


Podsumowując: proste, krótkie i do spokojnego przemyślenia. Najważniejsze, to wyciągnąć z nich to, co do nas trafia.Autor: Bruno Ferrero
Tłumaczenie: Ewa Ramz
Tytuł: 40 opowiadań na pustyni
Tytuł oryginalny: Quaranta storie nel deserto
Wydawnictwo: Wydawnictwo Salezjańskie
Wydanie:
Rok wydania: 1997
Oprawa: miękka
Ilość stron: 62
Cena: J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...