06 września 2014

Kowerkot, czyli ustawiczne „szukanie kota” /Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych – Przemysław Wechterowicz/


Dla kociarza, który lubi książki (a zdarza się to nader często) - zamiast przysłowiowego „kwiatka” lub bombonierki – ciekawy pomysł na prezent. Obdarowany uśmieje się, poszerzy horyzonty, kotu poczyta, a i w boczki mu nie pójdzie. Poza tym, co ważniejsze, książka nie stanowi zagrożenia dla pupila. Wiadomo przecież, że koty czasami lubią upatrzyć sobie jakąś roślinę i po prostu ją pochłonąć. Moja kotka ostatnio przeszła samą siebie, bo „wtryniała” sztuczne badylstwo z Ikei. Mogłaby to być dla nich niezła reklama, że produkt wygląda i smakuje jak żywy. Albo antyreklama, że w oczy kotkę bodła ta tandeta, więc postawiła uwolnić od niej mieszkanie.

Niektórzy mogą nawet kupić tę książeczkę w prezencie swojemu kotu. Bywa i tak, nie neguję i nie oceniam. W każdym razie wątpię, by kicia była zachwycona. Pewnie spojrzy na właściciela wzrokiem rodem z ilustracji do koturny. Cóż, koty miały kiedyś status bogów i o tym nie zapomniały…
Koturna


Autor podreptał w kierunku absurdu, z gracją szermierza dźgając nas tu i ówdzie ostrzem humoru. Stworzył definicje, zgrabnych gier słowotwórczych typu: HOT-KOT, nadając im nonsensowne (właśnie sobie nagrabiłam) znaczenia.  Zachwyci zapewne wyznających koterię - jedną z czterech  religii monoteistycznych (a po prawdzie to jedyną słuszną i prawdziwą). Jej wyznawcy cechują się fanatycznym skupieniem na kotowiźnie, czyli pracy ku chwale i zadowoleniu sierściucha  oraz popadaniem w kotlinę, czyli depresję spowodowaną brakiem kociej sierści – nie będę się rozdrabniać gdzie – wszędzie. Uśmiałam się w sumie co niemiara: z własnego niedorzecznego zachwytu, którym darzę pewnego czworonoga. Nie da się bowiem nie zauważyć zawartej w Małym słowniku… satyry na brak dystansu.

Kolejne definicje związane z kocimi rytuałami i kocim bytem, dopełniają ilustracje Marty Ludwiszewskiej. Nieco niezgrabne, oszczędne obrazowanie to atut słownika. Każda ilustracja niesie z sobą nowe znaczenia, ukryte między wierszami słów Wechterowicza. Zero słodyczy, kocich sweet foci, uwielbienia. W zamian za to z prostych, rysunków patrzą na nas rozkapryszone, znudzone, oczekujące adoracji i nieustającego ćwierKOTu brzydale. Tak, brzydoki kompletne. I to kolejna lekcja dystansu: kociarzowi nawet takie koty – mające go w czterech literach i wypięte mentalnie - wydają się urocze. Koty, jak koty, ale ludzie zaprezentowani przez Ludwiszewską, to jest dopiero zdeformowany obraz. Zniekształcony „achami” i „ochami” oraz „upupieniem”. Najlepiej ilustratorka ujęła to prezentując „brygadę Wdów Żoliborskich, K.O.T.” i redefiniując Syzyfowy głaz:

K.O.T.

Kotwizna
Twarda okładka, która ewentualnie może służyć jako chwilowy drapak, utrzymana jest w stonowanej, szaroburej kolorystyce (szkoda, że niczym jej nie przełamano). Kolorystyczną powagę przełamuje za to: anonimowy (oczy wycięte), rozwalony, tłuściutki kot. Niezbyt jest urodziwy – okładka daje już wyraźny sygnał, czego możemy spodziewać się w środku. Nie ma złudzeń: pompatycznie nie będzie. I słusznie, bo pokazuje nam się w nim, trochę taki koniec świata, z perspektywy kocich czterech liter. Szkoda, że te litery są takie małe. Tekstu praktycznie nie ma, więc większa czcionka nie stanowiłaby zagrożenia dla ilości stron. Taka przez ogródek uwaga...

To nie jest książka do czytania, tu nie ma treści, fabuły. To po prostu gadżet, bibelocik, czyli książkowy narKOTyk do zbierania kurzu. Gdy już się go przejrzy, uśmieje, to się go odłoży na półkę i nigdy do niego nie wróci. Niewątpliwa zaleta: więcej miejsca na napisanie życzeń niż na kartce urodzinowej.

TOK
Mały słownik... mogłam przeczytać i przejrzeć dzięki uprzejmości Wydawnictwa Media Rodzina i dzięki Kocim Tajemnicom.

Czytliwość: 6/6
Wydanie: 5/6
Okładka: 4/6
Ogólnie: 4/6

Autor: Przemysław Wechterowicz
Tytuł: Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych
Ilustracje: Marta Ludwiszewska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2014
Wydanie: I
Okładka: twarda
Ilość stron: 62
Cena z okładki: 19,00 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...