05 maja 2014

Bądź gotów na…WSZYSTKO! /Pewność w niepewności – Susan Jeffers/

Czujesz niepokój? Poczuj ciekawość, skręcającą cię pozytywnie od środka!

Problemem świata jest to, że głupcy mają niewzruszoną pewność, a ludzie inteligentni są pełni wątpliwości/Bernard Russel/

Już w 1951 roku, filozof Alan Watts, zwrócił uwagę na coraz powszechniejsze uczucie niepewności zżerające społeczeństwo. Źródeł tego destrukcyjnego odczucia dopatrywał się w: pogoni cywilizacyjnej (wyścig szczurów), przytłaczającym skomplikowaniu nowych technologii (trudno nadążyć i… nie zepsuć), załamaniu się tradycyjnego rozumienia świata (że białe jest białe itd.), rozmyciu zasad społecznych (czym jest rodzina?). Skoro to wszystko wykańczało ludzi ponad 60 lat temu, to dzisiaj może być tylko gorzej…

Susan Jeffers uważa, że nie jesteśmy wcale na straconej pozycji i spokojnie możemy zeskoczyć z tej „równi pochyłej”. By poradzić sobie z toksyczną, nieustanną POTRZEBĄ posiadania GWARANCJI na życie i chorobliwym lękiem przed podejmowaniem decyzji, trzeba zastosować się do jednej jedynej prostej reguły: Zaakceptować fakt, że nic nie jest pewne i w pełnym czułości skupieniu oswoić własną niepewność. Jeśli tego dokonamy, poczujemy, jak spada nam z pleców, serca (?) ogromny ciężar – worek obaw… Godząc się z tym, że nie ma co się roztrząsać nad jutrem, które może przecież nie nadejść, przestajemy tracić energię na walenie głową w mur. Zaczniemy żyć pełniej, owy mur zwyczajnie omijając szerokim łukiem.

Autorka poradnika, aby zobrazować nam swój punkt widzenia, porównuje życie do pójścia do kina na film, którego zakończenia nie znamy. Fabuła interesuje nas dopóki, dopóty ktoś jej nie zaspojleruje. Według niej to CIEKAWOŚĆ jest podstawą przeżywania życia. Gdy jej nie ma, nasza egzystencja traci smak. Nie chciejmy więc sobie tego smaku odebrać, nie chciejmy znać efektów decyzji, bo skażemy się na jałową wegetację.

Jeffers przykuwa zatem naszą uwagę, wyciągając nas z pełnego zagrożeń „świata nadziei” i otwierając przed nami drzwi do „świata ciekawości”. Czytelnikowi wręcza pęk narzędzi dzięki, którym może tego dokonać sam - budząc w sobie cudotwórcę (czyli guru kreatywności, wskrzeszonego po tym, jak ukatrupiła go logika). To proste ćwiczenia związane z konstruowaniem pozytywnych wypowiedzi, które przecinają zmartwienia i inne okropności, tak jak nożyce umysłu - nici zbędnych myśli. Przyszpila także OCZEKIWANIA – czyli zło kontroli w czystej postaci. Na czytelnych przykładach pokazuje, jak sami sobie robimy z ich pomocą krzywdę, przywiązując się do czegoś, co nie zdążyło jeszcze zaistnieć.

Nauczenie się tego jest trudne, ale wiadomo, to, że coś jest trudne nie oznacza, że jest niemożliwe.

I to tak w skrócie.

Gdybym nie przeczytała już miliarda podobnych książek, ta pewnie by mnie głębiej poruszyła. Metody o które zahacza autorka są już powszechne znane. Dla tych, którzy się z nimi nie zetknęli do tej pory, może być to lektura ciekawa, może nawet odkrywcza. Dla tych którzy znali: powtórka z rozrywki, ewentualnie kolejny argument za tym, by wprowadzić w życie inny sposób myślenia – jeśli do tej pory się nie udało.

Poradnik został napisany przystępnym, lekkim językiem. Autorka dzieli się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami, nie wstydzi się, nie koloryzuje. Czytelnie przekazuje własną wizję – nie trzeba też godzinami zastanawiać się „co autor miał na myśli”, gdy zasiadamy do kolejnych ćwiczeń. Teoria przedstawiona na początku książki jest klarowna i ciekawa do pewnego momentu. Szybko przeradza się w zwykłe ogólniki, niepotrzebnie rozciągnięte, okraszone mnóstwem afirmacji (przemyślanych i sensownych, ale bez „wow”). Jak dla mnie zbyt wiele pozytywnego myślenia i „hop” do przodu, a za mało konkretów. W ramach myślenia: Stodoła spłonęła teraz mogę widzieć księżyc  znajduję pozytywy - sporo ciekawych cytatów :-)

Czytliwość:6/6
Wydanie: 5/6 
Okładka: 4/6 
Ogólnie: 3/6

Autor: Susan Jeffers
Tłumaczenie: Marek Czekański
Tytuł: Pewność w niepewności
Tytuł oryginału: Embaracing Uncertainty
Wydawnictwo:
 Świat Książki
Rok wydania: 2004
Wydanie: I
Okładka: twarda
Ilość stron:232
Cena: 34,90
1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...