03 maja 2016

Bądź szczęśliwy tam, gdzie jesteś /Księżniczka z Chmur – Khoa Le/

Jeśli jesteś chmurką, to jesteś chmurką i nic na to nie możesz poradzić. Nie pozostaje nam myśleć nic innego, mimo że, wyraźnie podczas lektury słyszymy smutne westchnienia duszy bohaterki. Świat który ją ciekawi, nie jest dla niej. Może go dotknąć, nasycić się ułamkami chwil, ale tylko przez moment. Zaraz bowiem musi uciekać – wracać do siebie. Księżniczka z Chmur to najsmutniejsza i najpoważniejsza z książeczek autorstwa Khoa Le.

Dlaczego tak jest? Dlatego, że nasza główna bohaterka jest chmurką. W jej podniebnym życiu za towarzyszy ma tylko Panią Słońce i Pana Księżyca. Na każdej kolejnej ilustracji dziewczynka jest smutna. Uśmiech i radosny błysk w oku pojawiają się tylko w momencie, gdy zjawia się na Ziemi. Niestety jej radość nie trwa długo. Słońce w porę woła podopieczną z powrotem i ostrzega, że może się skroplić, rozpuścić i zamienić w deszcz. Księżniczka z Chmur ucieka więc szybciutko roniąc kropelki – niczym łzy. Po powrocie na swój biały tron pogrąża się w tęsknocie i czeka na kolejną okazję, by wyruszyć na wycieczkę. Nie wyobrażam sobie ogromu jej samotności.

Funkcja edukacyjna tej części serii nie jest tak oczywista, jak poprzednich. Myślę, że mało które dziecko będzie utożsamiało się z Księżniczką. Żeby dotrzeć do małego czytelnika trzeba „ugryźć” tę historię z trochę innej strony. Bo czy my możemy żyć na niebie i oglądać świat z góry? Nie. Czy człowiek może pływać w ocenie jak ryba? Nie. Tak samo Księżniczka nie może zamieszkać na Ziemi. Żyjemy w czasach w których na każdym kroku przekonuje się nas o tym, że chcieć to móc, że jeśli czegoś pragniemy i będziemy do tego dążyć to to osiągniemy. Ta historia pokazuje nam, że istnieją jednak takie ograniczenia, których nikt nie jest w stanie pokonać. Nawet w magicznym świecie pojawiają się granice, których nie da się przekroczyć, są role i miejsca z których nie da się wyjść. I niestety, czasami wbrew temu co mówił Konfucjusz trudno być szczęśliwym, tam gdzie się jest… tam, gdzie rzucił nas los. Pewnie niejednego rodzica po lekturze najdzie refleksja nad tym, czy czasami nie lepiej „spalić” się w kilku pięknych chwilach, zamiast trwać czując, że utknęło się w więzieniu. Podskórnie bowiem wiemy, że nie o ograniczenia wynikające z praw fizyki tylko tutaj chodzi. Z dziećmi taką interpretacją podzielimy się, tylko w wypadku, gdy uznamy, że są na nią gotowe. Książki wietnamskiej pisarki, to jednak jeszcze nie ten etap.  

Opowieść o chmurowej księżniczce w pewnym sensie jest podobna do historii Słońca i Księżyca (tekst TUTAJ), jednak zdecydowanie poważniej i smutniej podchodzi do tego, że pewnych reguł się pokona. Tak jak ani jedna z sióstr nie może przebywać na niebie bez przerwy, tak i Księżniczka nie może przebywać na Ziemi. Różnica polega na tym, że siostry w ten sposób szkodzą innym (no ewentualnie ucierpiało trochę ich ego), a księżniczka, gdy zostanie - zginie.

Poruszona przez autorkę w Księżniczce z Chmur kwestia jest trudna do zaakceptowania i zrozumienia nawet dla dorosłego. Na szczęście książeczka ma jeszcze także inny wymiar: wyjaśnia nam w ciekawy sposób zjawisko przyrodnicze, jakim jest lekki, wiosenny deszcz. Przynajmniej wiemy z czyjego powodu tegoroczna majówka była mokra. I dzięki temu może mniej irytujemy się z powodu aury za oknem. Wreszcie wiemy, że to co dla nas było deszczem, dla kogoś innego stanowiło wytęsknioną chwilę szczęścia… Niebanalna w formie lekcja empatii. 

Dopełniające tekst, urocze – jak za każdym razem – ilustracje Khoa Le, tym razem mają w sobie także coś delikatnego, ulotnego. W oczach Księżniczki maluje się autentyczny zachwyt, smutek i przerażenie. Księżniczka z Chmur wraz z Miodunką (tekst TUTAJ) to – według mnie – najlepsze z sześciu wydanych na polskim rynku pozycji autorki.  

Autor: Khoa Le
Tytuł: Księżniczka z Chmur
Tytuł oryginalny: La Princessa delle novole
Tłumaczenie: Tadeusz Woźniak
Ilustracje: Khoa Le
Wydawnictwo: Olesiejuk
Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 24
Cena: -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...