29 lutego 2016

Koci indywidualiści / Co jest, kocie? Wszystko co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota! - Małgorzata Biegańska-Hendryk/

Ahoj kociarze, obecni i przyszli, specjalnie z myślą o was powstał kolejny, świetny poradnik pt. Co jest, kocie?. Dla tych którzy dopiero planują zamieszkać z kociakiem i dla świeżo upieczonych akolitów, to zdecydowanie niezbędnik i skarbnica wiedzy o mruczkach. Po książkę powinni sięgnąć też doświadczeni opiekunowie, zwłaszcza gdy czują, że w ich relacje z podopiecznymi wkrada się coś niepokojącego lub po prostu chcą osiągnąć wyższy stopień wtajemniczenia w świat małych, futerkowych indywidualistów.

Poradnik wciągnął mnie od pierwszych stron. Autorka nie zanudza jałowymi opisami, nie popisuje się swoją wiedzą, nie atakuje czytelnika specjalistycznym słownictwem i zawiłym stylem. Każdą informację przedstawia w bardzo przystępny i czytelny sposób. W tekście czuć autentyczną pasję i miłość do zwierząt, chęć zrozumienia ich i zapewnienia im szczęśliwego życia. Poza tym materiał został poporcjowany w bardzo przemyślany sposób, dzięki czemu nie grozi czytelnikowi przeładowanie informacjami – a w efekcie bałagan i pustka w głowie. To wszystko świadczy o jednym: Pani Małgorzacie naprawdę zależy na tym, byśmy prawidłowo odczytali jej przekaz, bo to poprawi jakość relacji między ludźmi a kotami.

W Co jest, kocie? znajdziemy informacje o etapach rozwoju kociaka, etologii, o tym co sprawiło, że koty się udomowiły i dlaczego ten proces tak naprawdę nieprzerwanie trwa, o budowie anatomicznej (i co z niej wynika), komunikacji między kotami, a także kotami i ludźmi, zdrowiu, zachowaniach niepożądanych (z punktu widzenia opiekuna i z punktu widzenia kota) oraz sytuacjach nowych i stresujących dla czworonoga. Jedna z najważniejszych informacji, którą zdobędziemy podczas lektury brzmi: Każdy kot jest inny! Dlatego też żadne z zaproponowanych rozwiązań i interpretacji kocich zachowań nie stanowią gotowych recept - to tylko wskazówki. Przede wszystkim trzeba chcieć zrozumieć swojego pupila, obserwować go i mieć świadomość, że kot myśli jak kot, nie jak człowiek i jego definicja szczęścia jest inna od ludzkiej. To rozumne, skomplikowane zwierzę, ale nadal bardzo różne od człowieka.

Kolejną wyraźnie zaznaczoną kwestią są nasze wyobrażenia o kotach np. oczekiwanie, że zamieszka a nami mrucząca, puchata kuleczka leżąca wiernie na kolanach. Autorka nie tylko obala kolejne mity (koty nie myślą jak ludzie, nie są też złośliwe), ale zwraca także uwagę na to w jaki sposób współcześni ludzie postrzegają rzeczywistość. Konsumpcjonizm i roszczeniowa postawa przysłaniają nam widok na to, w jaki sposób naprawdę funkcjonuje świat i gdzie jest nasze w nim miejsce…

Świat jest przepełniony rzeczami wykonywanymi na zamówienie, produktami dostosowanymi do ludzkich gustów i wymogów, usługami opracowanymi pod kątem potrzeb klientów, więc wiele osób zaczyna w zbliżony sposób traktować zwierzęta.

Zwierzę w domu to lekcja pokory, uświadomienie sobie, że nie tylko ludzie miewają charakterki i wcale nie mają monopolu na zaspokajanie własnych potrzeb. Do refleksji skłonił mnie także fakt, że Koty traktują człowieka jak stworzenie mało komunikatywne. Bardzo często wysyłają mu zwielokrotnione sygnały – jakby sądziły, że pojedynczego opiekun nie odczyta. W wielu przypadkach niestety mają rację. No właśnie, mają rację i nie chodzi tylko z różnice gatunkowe, mniejszą wrażliwość na mowę ciała, słabszy słuch i inne potrzeby. My sami sukcesywnie pozbywamy się pewnych naturalnych umiejętności. Przecież nie potrafimy już nawet ze sobą się komunikować - wpatrzeni w wyświetlacze telefonów, tabletów, komputerów nie toczymy normalnych rozmów w tzw. realu… Może koci upór, który wymaga by w kontakcie z nimi po prostu „być tu i teraz” to dla nas nadzieja?

Co jest, kocie? to lektura do której warto wracać, gdy trzeba zmierzyć się z jakimś problem: takim, który już zaistniał lub o pojawianiu którego wiemy ze sporym wyprzedzeniem (w domu pojawi się dziecko, nastąpi przeprowadzka itd.). Osobiście porady pani Małgorzaty uważam za godne zaufania, zwłaszcza, że urzekła mnie jej postawa: nie próbuje stawiać siebie w roli „guru od spraw kocich”. Wiedza którą się z nami dzieli to cenne drogowskazy, które mają pomóc nam nie zbłądzić w labiryncie relacji z kotami.

Autor: Małgorzata Biegańska-Hendryk
Tytuł: Co jest, kocie? Wszystko co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota!
Wydawnictwo: Samo Sedno
Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Cena: 32,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...