26 września 2015

Jak zdobyć cały świat, świat, świat.... / Po czym poznasz, że twój kot spiskuje przeciwko Tobie? - The Oatmeal/

Czy twój kot też przesypia prawie całą dobę? W rzadkich chwilach aktywności  prawie słania się na łapkach, jakby przymierał głodem i wlepia w ciebie błagalny wzrok? Albo tuż po tym, gdy zaśniesz, jak gdyby nigdy nic zaczyna grzebać w żwirku z intensywnością, sugerującą, że podjął próbę przekopania się do Japonii? Akurat, gdy robisz coś bardzo ważnego, on koniecznie musi znajdować się w centrum uwagi? Prawdziwie adorowany czujesz się głównie wtedy, gdy bierzesz do ręki jego miskę? Gdy coś nabroi z prędkością światła zamienia się w mruczącą kupkę nieszczęścia? Jeśli na kilka z tych pytań odpowiedziałeś drogi czytelniku twierdząco, to wiedz, że znalazłeś się na celowniku – mają cię.

I to wcale nie jest takie urocze. Niestety drogi koci towarzyszu (bo nie właścicielu - nie łudź się), jeśli sądzisz, że zachowania twojego kociaka nie mają drugiego dna – okrutnie się mylisz. Za tymi z pozoru niewinnymi, codziennymi kocimi rytuałami, czai się bowiem ZUO. To spisek. Koty systematycznie realizują plan podboju świata. Właściwie, i na szczęście, przebiega on bez rozlewu krwi. Nie warto przecież liczyć tych nic nie znaczących zadrapań, na które sobie przecież człowieku zasłużyłeś, gdy nie dałeś się zbajerować i nie nałożyłeś głodomorowi kolejnej porcji jedzenia, chciałeś swojemu kanapowemu tygrysowi odebrać broń – obcinając pazury lub, co gorsza, targnąłeś się na jego życie próbując go wykąpać albo zabrać do weterynarza. Właściwie to nawet nie musiałeś próbować: sierściuch przy pomocy swojego szóstego zmysłu, wyczuł twoje zamiary  i profilaktycznie ustawił cię do pionu. Kto tu więc kogo oswoił? Chyba pora się przed sobą przyznać, że to futrzak trzyma człowieka w garści, nie odwrotnie. I dlatego niezauważanie zdobywa władzę nad światem.

Takie oto kłębowisko myśli zalęgło mi w głowie w momencie, gdy tylko dowiedziałam się o istnieniu książki, pod intrygującym tytułem Po czym poznasz, że twój kot spiskuje przeciwko Tobie? O właśnie, po czym? Aż mnie skręcało z ciekawości. Niestety trochę potrwało zanim tę książkę zdobyłam. Czy było warto? Szczerze mówiąc po lekturze mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka jest o kotach i tryska humorem, zawiera więc w sobie, to wszystko czego od niej oczekiwałam. Z drugiej: podobnych publikacji traktujących z dystansem i humorem relacje człowieka z kotem powstało już naprawdę wiele. Ta niczym się nie wyróżnia. Poza tym, większość z zawartych w niej rysunkowych żartów, w takiej czy innej formie już mi się „obiło o oczy”. Nic w tym dziwnego – to co trzymam w ręku, to papierowa, okrojona wersja komiksów, które autor zamieszcza na swoim blogu (The Oatmeal powstał w 2009 roku). Zainteresowanych zapraszam na jego stronę: TUTAJ


The Oatmeal, czyli Matthew Inman - twórca tej konkretnej pozycji - tak jak wielu innych autorów książek-bibelotów o kotach, również postawił na parodię. Z kolejnych opowieści graficznych dowiemy się m.in. jak głaskać kota – co wcale nie jest proste, jak małe kociaki chcą zapanować nad światem, w jaki sposób mruczek postrzega człowieka, co zrobi by zwrócić na siebie naszą uwagę, o czym marzy i jakie są konsekwencje wyprowadzenia go na spacer. Czyli nihl novi, ale podane w zgrabnej i atrakcyjnej formie. Oprócz tego autor podzielił się z nami także swoim wyobrażeniem o tym (najdłuższa część książki), co by było gdyby koty pracowały w korporacjach i jak wyglądałby taki koci tydzień pracy. Nie do końca wiedziałam w niektórych miejscach i z czego mam się śmiać...Najwyraźniej korporacyjny świat jest mi zbyt obcy, bym wyłapała każdą aluzję.

Tytuł sprawia, że książka to totalny must have dla kociarza. Jeśli komuś nigdy mało kocich komiksów, to jak najbardziej jest to prawda. Książka w moim odczuciu szczególnie przeznaczona jest dla tych, którzy uwielbiają obserwować z przymrużeniem oka swoich pupili. A także dla tych, którzy chcą mruczka przygarnąć i chętnie dowiedzą się, co ich z nim czeka. W końcu nie samymi poradnikami żyje człowiek. Trzeba przecież także czasem zerknąć na ciemną stronę mocy, wedrzeć się w arkana tajemnej kociej wiedzy.

Autor:  Matthew Inman
Tytuł: Po czym poznasz, że twój kot spiskuje przeciwko Tobie?
Tytuł oryginalny: How to Tell If Your Cat Is Potting to Kill You?
Tłumaczenie: Piotr Cieślak
Wydawnictwo: Septem/Helion
Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136
Cena: 29,90

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...