12 września 2015

Alicya vs Godzilla

Gdyby ktoś nie wiedział (trudno to sobie wyobrazić, ale młode pokolenie potrafi zadziwiać) czym jest Godzilla, to już wyjaśniam. Godzilla to gigantyczny potwór z japońskich filmów sci-fi wyglądający jak skrzyżowanie kilku gatunków dinozaurów (iguanodon, tyranozaur, stegozaur) i aligatora. Chodzi wyprostowana na tylnych łapach, ma długi ogon, ostre kły, łuski i pazury – to maszyna do zabijania i niszczenia. Pierwszy raz na ekranach kin mogliśmy oglądać ją w 1954 roku. Fenomen tego jaszczura i jego popularność, przeszły najśmielsze oczekiwania twórców. Do tej pory nakręcono już ponad 30 filmów z jego udziałem! Nikogo nie obeszło specjalnie to, że w pierwszym filmie Godzilla zginęła, w drugim zresztą też… Świat szybciutko zapomniał także o tym, że w założeniach Godzilla miała być ogromną ośmiornicą – i to akurat chyba dobrze.

Mimo, iż pojawia się na ekranach od ponad sześćdziesięciu lat - nie ustalono jeszcze jednej wersji, która tłumaczyłaby skąd się wzięła. Najczęściej okazuje się, że to prehistoryczny gad, który pozostawał do tej pory uśpiony, a jego niezwykłe „moce” są efektem wybuchu nuklearnego. Godzilla jest więc ucieleśnieniem lęków Japończyków przed tego typu bronią, metaforycznym echem zdarzeń z Hiroszimy i Nagasaki. Moce o których wspomniałam, to przede wszystkim „atomowy oddech”. Bestia może ziać niebieskim promieniem (najsłabszym), różowawym (mocniejszym) lub czerwonym – (najmocniejszym, który sygnalizuje, że zaczyna się przegrzewać wewnętrzny reaktor stwora). Poza tym Godzilla ma niesamowitą zdolność do regeneracji, potrafi także zasysać elektryczność i wykorzystywać ją jako magnes. Jej relacje z ludzkością ulegają na przestrzeni trzech serii zmianie: na początku przychodzi ona tylko niszczyć, potem toczy walkę z innymi potworami i chociaż  nadal stanowi zagrożenie, jest także ostatnią deską ratunku dla naszej planty i broni ludzkości.

Godzilla nie jest mi obca - kilka filmów widziałam, jednak nigdy nie byłam wielką fanką tego konkretnego potwora. Przyszła jednak pora, bym z ciekawością przyjrzała się bohaterce, która w ilości filmów z sobą w roli głównej może konkurować tylko z Jamesem Bondem. Nie sądzę by udało mi się zdobywać filmy w kolejności chronologicznej, więc trochę to potrwa. Pominę więc na początek pierwszą serię filmów o Godzilli: piętnaście filmów serii Showa, kręcone w latach 1954-1975. Skupię się na późniejszej serii – Heisei - w skład której wchodzi tylko 7 filmów:

1. Godzilla 1984
2. Godzilla kontra Biollante 1989
3. Godzilla kontra Król Ghidorah 1991
4. Godzilla kontra Mothra 1992
5. Godzilla kontra Mechagodzilla II 1993
6. Godzilla kontra Kosmogodzilla 1994
7. Godzilla kontra Destruktor 1995

To co Amerykanie zrobili Godzilli, gdy odkupili do niej prawa w 1998 roku na razie pominę milczeniem. Skończyło się to tym, że wytwórnia Toho (nakręciła wszystkie oryginalne filmy o Godzilli), wznowiła projekt i w latach 1999-2004 (seria Milenium/ Shinsei) nakręciła kolejnych 6 filmów, do których mam również nadzieję dotrzeć. Także wstępnie wygląda to tak: 3 serie (w sumie 28 filmow) i 8 osobnych historii. Trzymajcie kciuki!!

Za wszelkie podpowiedzi i źródła będę wdzięczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...