04 sierpnia 2015

Wprowadzenie do historii /Z dawnej Polski - Anna Świrszczyńska/

Gdy decydowałam się na tę książkę, czułam, że w którymś kościele dzwoni, ale nie za bardzo wiedziałam, w którym. Okazało się, że miałam już przyjemność (chyba jak większość osób z tego pokolenia) czytać historie Świrszczyńskiej wydane jako seria książeczek przez Wydawnictwo Literackie w 1968 roku. Jak już zdradziły nam zaprezentowane poniżej okładki, Z dawnej polski wydawnictwa Bellona zawiera cztery teksty: Jak myszy zjadły Popiela, Skarby księżniczki Dobrawy, Jak Bolko Niemce zadziwił, O gdańskiej burmistrzance.

Każdy z tekstów przenosi nas w nieco inne czasy i opisuje inne wydarzenia historyczne. W legendzie o Popielu natkniemy się jeszcze na słowiańskie wierzenia i boga Swarożyca, w opowieści o Dobrawie poznajemy głównie historię zaślubin Mieszka I-go z czeską księżniczką, z którą to do pogańskiej Polski zawitało chrześcijaństwo. Dowiemy się także, że Dobrawa była mądrą kobietą: wiedzę przedkładała ponad dobra materialne. Następnie przeniesiemy się do czasów, w których królował Bolesław Chrobry, który swoją mądrością i zaradnością zadziwił nawet niemieckiego cesarza. W ostatniej opowieści zawędrujemy nawet do Gdańska, który walczy o wolność. 

Podczas lektury dziecko pozna kilka faktów historycznych na temat powstania państwa polskiego, jak i dalszej jego historii. Dorosłemu także  to i owo się przypomni - i bardzo dobrze, bo niejedną sytuację i pojęcie trzeba będzie młodemu czytelnikowi wytłumaczyć (chociażby czym jest legenda, a czym opowieść historyczna). Sprawy nie ułatwi gawędziarski ton ani piękna polszczyzna, którą Świrszczyńska napisała swoje wierszowane historie. W dobie łatwych rozrywek i przyjemnie podawanych informacji, dziecku nie będzie łatwo zagłębić się w takie poetyckie, pełne archaizmów i anegdot teksty. Rodzice więc muszą się zastanowić czy mają chęć i siły by z dzieckiem przez tę lekturę wspólnie przejść, czy chcą mieć po prostu tę książkę na półce, tylko jako ozdobę. Z całą pewnością to lektura wartościowa – prawdziwa, językowa perełka - stanowi jednak nie lada czytelnicze wyzwanie.

Kolejne teksty Świrszczyńskiej, znajdziemy w innym wznowieniu Bellony Opowieści dawnej treści również z 2013 roku. Oba zbiorki kierowane są do dzieci zaczynających swoją przygodę ze szkołą. Ciekawi mnie ilu z krzykliwych, bezlitosnych „pseudopatriotów” - wymachujących na prawo i lewo polskością - zna chociaż część z przedstawionych w tych książeczkach opowieści.

Autor: Anna Świrszczyńska
Tytuł: Z dawnej Polski, historia wierszem pisana
Ilustracje: Ewa Frysztak - Szemioth
Wydawnictwo: Bellona/Bellonka
Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64
Cena: -

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...