19 lipca 2015

Kocia Afera / Kornet, Klarnet i łysa ciocia Iza - Marzena Kwietniewska – Talarczyk/

Seria Zaopiekuj się mną doczekała się nowej odsłony. Książki autorstwa Marzeny Kwietniewskiej – Talarczyk wydane zostały w większym, od dotychczasowego (książki Holly Webb), formacie i w twardej oprawie ozdobionej brokatem – prawdziwa błyskotka. Lifting przeszły także ilustracje, które przypominają bardziej zdjęcia, niż rysunki. I chociaż ten sposób ilustrowania nie do końca do mnie przemawia, muszę przyznać, że ni jak nie wpłynął na mój odbiór książki. Treść – ciepła i mądra – na tym nowoczesnym rysie nic nie straciła.

Mamy do czynienia z zabawną i ciekawą historią. Bracia bliźniacy, Marek i Darek, łobuzują - jak to bliźniacy - razy dwa. Chłopcy są jednak przy tym tak niesamowicie uroczy, że trudno się na nich gniewać. Gdy ich będąca w ciąży ciocia Iza nie może już opiekować się należycie swoją kotką Aferą – która również spodziewa się dzieci – z chęcią podejmują się nad nią opieki. W końcu na świat przychodzą dwa małe kotki (na szczęście chłopcy są wtedy w szkole), które - jak szybko się okazuje - również potrzebują mnóstwa uwagi. Nie to stanowi jednak problem. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: co zrobić, by zatrzymać oba maluchy? Jak bowiem rozdzielić rodzeństwo? I to bliźniacze? Marek i Darek sobie tego nie wyobrażają!! Na szczęście ci żywiołowi, energiczni i sprytni chłopcy, mają plan na każdą okoliczność. W czasie trwających negocjacji i realizacji planu pojawią się także pewne komplikacje i nieporozumienia: od szkolnej draki po tajemnicę łysej cioci. Spowodują one, że czytając książkę z dziećmi, sami się nad nią nieraz uśmiechniemy.

Kornet, Klarnet i łysa ciocia Iza to nie tylko sympatyczna, suto okraszona humorem, opowieść o odpowiedzialności, której uczą się chłopcy. To także lekcja dla rodziców o tym, że czasami warto wysłuchać dzieci i zobaczyć sprawy z innego punktu widzenia. Czasami trzeba zmienić perspektywę, by móc podjąć właściwą decyzję. 

To mądra, ciepła i sprawiająca ogromną przyjemność podczas lektury książeczka. Dzięki twardej oprawie wytrzyma więcej intensywnych spotkań z 4-5 letnim czytelnikiem, niż jej miękka odpowiedniczka. Jednak trudniej (także ze względu na gabaryty) będzie ją upchnąć w plecaku - więc raczej nie będzie się jej zabrać ze sobą na wakacyjne wojaże. Myślę, że warto zapoznać się także z pozostałymi częściami serii, gdyż wszystkie są ze sobą  w pewnym stopniu powiązane - głównie za sprawą bohaterów. Zuzia i Kamil, o których wspominają Marek i Darek, także przeżywają liczne przygody związane ze zwierzętami, o których warto poczytać.

Autor: Marzena Kwietniewska - Talarczyk
Tytuł: Kornet, Klarnet i łysa ciocia Iza
Ilustracje: Ewa Zabaryło-Duma
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wydanie: I
Seria: Zaopiekuj się mną!
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 48
Cena: - 

Tekst również na:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...