25 maja 2015

Ponadczasowe wiersze dla dzieci /W kanarkowym kraju - Anna Świrszczyńska/

Dzieci między drugim a siódmym rokiem życia wierzą, że przedmioty nieożywione są zdolne do myślenia i działania. Podobnie postrzegają zwierzęta – nadając im cechy ludzkie, zwłaszcza przypisując im różne uczucia. Wierszyki o mrówkach, siwej ćmie, hipopotamie zakochanym w muszce, pluszowych liskach, ptaszkach z mądrymi minami i najcichszych śpiewakach świata – rybkach, są więc idealną dla nich lekturą.

Anna Świrszczyńska (1909-1984), znana głównie jako ekscentryczna poetka, której życie i twórczość naznaczyła wojna i której utwory z czasem stały się zbuntowanym głosem kobiet ciemiężonych i uprzedmiotawianych, miała także inne oblicze. W swoich utworach skierowanych do dzieci, malowała słowem zupełnie inne światy. Wykazała się ogromnym wyczuciem i wrażliwością na sposób postrzegania rzeczywistości przez najmłodszych. Wykorzystując swoje trafne obserwacje wykreowała światy w których rządzą pozytywne uczucia, życzliwość, troska – dzięki którym czytelnicy uczą się empatii.


Dzieci dzięki podobnym lekturom, uwrażliwiają się na los najsłabszych – bo nawet maleńkie istnienia są taką samą częścią świata jak one. Targają nimi takie same obawy i potrzebują także takich samych uczuć: miłości, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego dziewczynka nie skrzywdzi ćmy, bo wie, że to zmusiłoby jej dzieci, a Maciek nie rozdepta przestraszonej, maleńkiej mrówki, tylko dlatego, że jest od niej większy. Małgosia za to,  pragnie zaprzyjaźnić się z porzuconą, potrzebującą miłości suczką i pociesza krowę o pięknych, smutnych oczach – której odebrano cielątko. Bohaterowie jej wierszyków wiedzą, że niezależnie od nas, pojawiają się w życiu sytuacje, które powodują, że czujemy się źle – i wiadomo,  nie jest to wcale przyjemne. Wiedzą też, że tylko czyjaś obecność może takie sytuacje załagodzić. Dlatego ważne jest by być dla innych dobrym i reagować, gdy komuś jest smutno.

Świrszczyńska w swoich utworach pokazuje także piękno jakie tkwi w różnorodności, którą trzeba szanować. Dlatego hipopotam może być szczęśliwie zakochany w muszce, a pan dudek może mieć świetne relacje z panem rakiem – w których charakter lepiej nie będę wnikać, bo się jeszcze czegoś doszukam i zabronią dzieciom czytać klasyków. Poetka podkreśla także, że świat jest również niekończącą się zagadką. To, że nie słyszymy jak śpiewają ryby, nie oznacza przecież, że tego nie robią. 

Wspaniałe ilustracje Marcina Piwowarskiego mogą być potraktowane jako dopełnienie tekstu, lub opowiadać zupełnie inne historie niż wiersze. Zależy to tylko i wyłącznie od wyobraźni czytających. W kanarkowym kraju i inne wiersze to miła dla oka i ucha lektura. Rytmiczne wiersze autorki są ponadczasowe, świetnie nadają się do czytania tuż przed snem przenosząc dzieci do przyjaznej krainy. Mogą stanowić także punkt wyjścia do rozmyślań nad tym, jak rozwijać w sobie ciekawość świata i jak traktować innych.  

Autor: Anna Świrszczyńska
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Tytuł: W kanarkowym kraju i inne wiersze
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2014
Okładka: twarda
Ilość stron: 23
Cena z okładki: 24,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...