16 maja 2015

Czytelnicza esencja /Alfie, kot wielorodzinny – Rachel Wells/

Alfie to młody kocur, który utracił dach nad głową i wylądował na ulicy. Jego właścicielka Margaret umarła, a jej córka nie za bardzo przejęła się losem czworonoga. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron od razu przypomniał mi się wiersz Wisławy Szymborskiej Kot w pustym mieszkaniu. Wiersz, jak i tekst powieści wyzwala podobne emocje: bunt na nieuniknione i bezgraniczny smutek.

Umrzeć – tego nie robi się kotu
Bo co ma począć kot
W pustym mieszkaniu
[...]
Ktoś tutaj był i był, 
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.

Mimo bólu Alfie postanawia żyć, chce przetrwać i ucieka przed groźbą spędzenia życia w schronisku – nazywając go obozem śmierci dla zwierząt. Mieszkając pod chmurką dostaje solidną szkołę życia i uczy się doceniać każde miłe słowo, przyjazny gest i każdy kęs jedzenia, który mu się trafia. Podczas tułaczki musi nauczyć się także w porę rozpoznawać zagrożenia i przed nimi umykać: agresywne psy, samochody, nieprzyjazne koty, a nawet głodni żule. Po kilku tygodniach takiego życia w niczym nie przypomina już salonowego lwa, którym był do tej pory: jest chudy, potargany, nieszczęśliwy. Mimo iż, od małego wychowany był w luksusie i otoczony miłością – przetrwał, co świadczy o sile jego charakteru. Nie ma co się jednak oszukiwać, że przywykł do ulicznego stylu życia: potwornie tęskni za domem, kocykiem i czule pieszczącą go dłonią. Za radą jednego z kotów trafia na Edgar Road, gdzie postanawia "załatwić" sobie kilka mieszkań. Jego postanowienie nie wynika z wyrachowania ani cynizmu - po prostu boi się, że sytuacja się powtórzy i znów nie będzie miał, gdzie się podziać. Bycie kotem dochodzącym nie przeszkadza mu pokochać wszystkich czterech rodzin, z którymi związuje się na dobre i złe. Każdemu ze swoich opiekunów przychodzi z pomocą i ratuje na swój sposób życie.

Komu się spodoba: zwierzolubnym i kociarzom; tym, którzy pragną odprężyć się przy książce; potrzebującym pozytywnej historii do naładowania akumulatorów.

Komu się nie spodoba: nie lubiącym kotów; tym którzy czują się zdradzeni przez swojego pupila; nie lubiącym naiwnych treści i słodkich happy endów.

Autor: Rachel Wells
Tytuł: Alfie kot wielorodzinny
Tytuł oryginału: Alfie the Doorstep Cat
Wydawnictwo: Amber
Wydanie: I
Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 350
Cena: 37,80 zł

Recenzja już jutro!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...