10 lutego 2015

Muszla jest do słuchania morza/Dołek jest do kopania – Ruth Krauss/

Dołek jest do kopania, to niezwykle błyskotliwa perełka z 1952 roku. Wznowienia której podjęło się wydawnictwo Dwie Siostry i decyzja ta była strzałem w dziesiątkę. Ta książka, to ukłon przed dziecięcą, nie znającą ograniczeń wyobraźnią. Pochwała odkrywania świata i zmysleń, budujących kreatywną tożsamość. Książka o tym, że każdy ma prawo postrzegać świat po swojemu i indywidualnie odkrywać znaczenia elementów, z których ów świat się składa.

A dlaczego książka jest tak genialna? Bo jej współtwórcami są dzieci! Dzięki temu świetnie odnajdują się one w kolejnych definicjach, odnajdą swoją perspektywę. Na kolejne strony składają się bowiem proste, krótkie zdania, które w nieraz zaskakujący sposób wyjaśniają naturę rzeczy i sposób w jaki funkcjonuje świat. Oto mój faworyt: Kolana są po to, żeby okruszki nie spadały na podłogę. Prawda? Prawda. Świetne? Po prostu rewelacja! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? No to, że: Dzieci są do kochania. To jedno z najważniejszych przekazów tej krótkiej książeczki. Bo dzieci chcą być kochane. I dzieci trzeba kochać, by mogły nieprzerwanie, z charakterystyczną sobie ufnością, poznawać świat. Kolejne sformułowania są tak oczywiste, że zaszokowani chwytamy się za głowę: Ale jak to? Ja na to nie wpadłam/wpadłem?

Proste biało-czarne ilustracje emanują radością. Aż człowiek się do nich uśmiecha. Zaczyna również dosłownie czuć, jak budzą się uśpione od lat, ulotne wspomnienia z czasów, gdy właśnie w ten sposób, z zachwytem i otwartością, poznawało się świat. Sendak – ilustrator, rozpoczął współpracę z Krauss – o której mówi się, że umiała w książce zawrzeć uśmiech dziecka - w 1948 roku. Wspólnie wydali m.in. Bears. Sendaka znamy również z książki Tam, gdzie żyją dzikie stwory, którą po raz pierwszy wydano w 1963 roku. Jak widać twórczość tej dwójki jest wciąż świeża i aktualna, nadal trafia w sedno i dlatego jest wciąż wznawiana.

Przypuszczam, że odpowiednio zachęcone dziecko, zmotywowane dodatkowo lekturą, samo chętnie podejmie się „gry w definicje”. Dorosły czytelnik, chcą dotrzymać kroku swojej pociesze, będzie musiał zrezygnować z całego bagażu doświadczeń, wiedzy i przyzwyczajeń jakie niesie z sobą dorosłe życie. Otworzyć się  - ponownie, na to co najprostsze i najbardziej oczywiste. Książka ta z całą mocą uświadamia nam bowiem, jak schematycznie myślimy i jak trudno przychodzi nam zauważanie istoty zjawisk i rzeczy. Bo do czego jest świat? Świat jest po to, by było na czym stać. A słońce? Słońce jest po to, żeby był piękny dzień. Ile czasu zajmie Wam odkrycie w sobie dziecka na nowo? W ramach rozgrzewki zachęcam do zrobienia prostego ćwiczenia. Więc do dzieła i czas start – ile znajdziecie powodów dla których ZEBRA JEST BIAŁA?

Czytliwość: 6/6
Okładka: 6/6
Wydanie: 6/6
Ogólnie: 6/6

Autor: Ruth Krauss
Ilustracje: Maurice Sendak
Tytuł: Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji
Tytuł oryginalny: A Hole Is To Dig
Tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2014
Okładka: twarda
Ilość stron: 48
Cena z okładki: 26,00 zł
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...