02 listopada 2014

Model behawioralny DISC /Rozwiń skrzydła – Merrick Rosenberg, Daniel Silvert/

Jak uniknąć w poradniku belferskiego bełkotu, wyróżnić się na tle miliona? Napisać bajkę. Bajkę o lesie, w którym tajemniczy KTOŚ bezceremonialnie powala drzewa. W bajce tej oddać głos ptakom i kameleonowi. W obliczu katastrofy bohaterowie muszą podjąć przecież konkretne działania: trzeba rozdzielić zadania, zarządzać, przeprowadzić dochodzenie, przeanalizować dane. I najważniejsze: nie pozabijać się przy tym, bo oczywiście powstał niezły harmider, w  efekcie którego ucierpiało kilka piór.


Obrazowo i sugestywnie - przy pomocy owej bajki -prowokuje się czytelnika do zadania kilku pytań: Czy łatwo jest zbudować dobry zespół? Wykorzystywać mocne strony jego poszczególnych członków? Czy łatwo jest się komunikować? To pytania retoryczne, bo jak jest – wszyscy dobrze wiemy. A czy można coś z tym zrobić? Tak, by to co niemożliwe stało się możliwe? Tym razem odpowiedzi są bardziej budujące. Trzeba: obserwować, rozumieć, akceptować i dostosowywać się. Czyli umieć rozróżniać style, doceniać ich różnorodność i w pełni wykorzystywać ich potencjał. No i jeszcze stosować platynową zasadę, czyli traktować innych tak, jak ONI chcą być traktowani. Ciekawe prawda?

Co do samej bajki: widać, że pisana jest z zacięciem pedagogicznym nie literackim. Została mocno poporcjowana – podzielona na 2-3 stronicowe rozdzialiki - by się nam nie dłużyło podczas czytania. Tekst służy głównie do przemycenia definicji i teorii. Ta forma podawcza sprawia, że książkę dobrze się czyta. Nie jest ona jednym z tych nadętych poradników, pełnym tyrad, popisów i ekwilibrystyki słownej. Nawet typowo „naukowe” rozdziały (czym się to je i kto jest kim, jak rozpoznawać typy, jak wykorzystywać swoje mocne strony w pracy, jak wychowywać dzieci i jak to jest, gdy style są mieszane) napisane są prostym językiem i lekko się je czyta. Oprócz paru potknięć w tekście (np. gołębie mają panować nad asertywnością - raczej nad uległością, a asertywne mają się stać; i coś do czego przyczepi się sowa, czyli brak konkretnej informacji: Wiele badań wskazuje na to, że ludzie, którzy mają wysoką samoświadomość, są szczęśliwsi... - ale jakie badania, czyje, gdzie?) wyszło całkiem poprawne.

Rozwiń skrzydła, to symboliczne wyrażenie idei: poznaj swoje mocne strony i zobacz, jak ułatwi Ci to życie. Pomysł na upierzoną alegorię bardzo ciekawy, metafora czytelna, motyw uptaszenia typów osobowości na pewno sprzyja lepszemu zapamiętaniu, kto jest kim. Orzeł, papuga, gołąb i sowa - od razu wyobrażamy sobie konkretnego ptaka i bach! - cechy osobowości dopasowane. Dla obeznanych z tematem ciekawe urozmaicenie i wiedza w pigułce. Dla laików jasny przekaz, nie wyczerpujący jednak tematu. Lektura ta powinna raczej skłonić do dalszych poszukiwań. Trzeba mieć bowiem świadomość tego, że prostota DISC-u jest pozorna i złudna.

Więcej informacji na temat modelu DISC umieściłam TUTAJ. I tutaj:

Czytliwość:5/6
Okładka: 4/6
Wydanie: 6/6
Ogólnie: 4/6

Autor: Merrick Rosenberg, Daniel Silvert

Tytuł: Rozwiń skrzydła. Poznaj i zastosuj model DISC, aby udoskonalić relacje w życiu zawodowym i osobistym 
Tytuł oryginału: Taking Flight! Master DISC Styles to Transform Your Career, Your Relationship...Your Life
Tłumaczenie: Justyna Śliżewska
Wydawnictwo: Oficyna
Rok wydania: 2013
Okładka: miękka
Ilość stron: 163
Cena z okładki: 39,00 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...